4 skuteczne metody, by zwiększyć swoją produktywność

Na temat produktywności można by napisać wiele. Powstają na ten temat książki, blogi, kursy. Nie liczę na to, że po przeczytaniu tego artykułu w Twoim życiu wszystko się zmieni. Za to mogę pokazać Ci kilka sposobów, które są skuteczne dla wielu osób. Zainspiruj się nimi i przetestuj na własnej skórze, co działa na Twoją produktywność najlepiej.

Metoda 1: Wyłącz rozpraszacze

Nasza silna wola nie zawsze jest taka silna. Chciałabym móc powiedzieć sobie “od teraz nie wejdę na facebooka” i mieć pewność, że dotrzymam danego sobie słowa. Życie jednak nie jest czarno białe i cieszę się, że istnieją narzędzia, które mogą mi w tym pomóc. Poznaj 3 z nich:

Stayfocusd – ustal czasowy dostęp do stron

Jest to bezpłatna wtyczka do Chrome, dzięki której możesz blokować witryny, jeśli przekroczysz swój dzienny czas na ich przeglądanie. W ustawieniach wybierasz, w jakich godzinach ma działać, wpisujesz strony do zablokowania i limit czasowy. Jeśli np. przeglądasz facebooka dłużej niż ustalone 15 minut, wyświetli Ci się wielki napis “Nie powinieneś pracować?”

Freedom – poczuj wolność… i produktywność

Jest to płatne narządzie (już od 1,69 dolarów za miesiąc przy pakiecie rocznym z użyciem kodu THIRTYOFF), które ma podobne funkcje do StayFocusd. Jego przewagą może być trudniejsze wyłączenie programu – w przypadku StayFocusd możemy wyłączyć działanie wtyczki, co sprawi, że znów mamy dostęp do rozpraszaczy. Jeśli więc potrzebujesz czegoś “silniejszego” – wypróbuj Freedom.

Kill News Feed – korzystaj z Facebooka, ale produktywniej

To moja ulubiona wtyczka z tej dziedziny. W końcu prowadzę swój fanpage, wrzucam posty, odpisuję klientom. Jak więc mam całkowicie zablokować Facebooka? Z pomocą przychodzi wtyczka do Chrome – Kill News Feed. Jak nazwa wskazuje – nie będziemy widzieli żadnych postów na tablicy. Natomiast dalej możemy korzystać z wszystkich innych funkcji. Zobacz, jak to działa:

Metoda 2: Zarządzaj zadaniami

Jest wiele narzędzi do planowania zadań. Żeby wybrać najlepsze dla siebie, należy określić, jakie funkcje są dla nas niezbędne, czy pracujemy sami, czy w zespole, a przede wszystkim… warto je przetestować. Większość z nich zapewnia darmową wersję próbną, dlatego śmiało polecam z tego skorzystać.

Todoist – twórz efektywne listy zadań

Jednym ze znanych i lubianych narzędzi jest Todoist. Stworzysz w nim listy zadań, przypiszesz do odpowiednich osób, kategorii, czasu. Darmowy do 5 osób w projekcie i 80 projektów.

Nozbe – polska aplikacja do zarządzania projektami

Przez wielu uważana za numer 1 z dziedziny aplikacji do zarządzania zadaniami. Jeśli chcecie wspierać polskie narzędzia, przeprowadzacie rozbudowane, wielozadaniowe projekty, naprawdę warto z niego skorzystać. Ceny od 19 zł netto za miesiąc przy 1-2 użytkownikach. Jest też darmowy, 30 dniowy okres próbny.

Trello – stwórz swoją wirtualną tablicę

Lubisz zapisywać swoje pomysły na kartkach? Z pewnością spodoba Ci się ta wirtualna tablica. Jej podstawowa wersja jest darmowa, dopiero rozszerzenia wymagają wyższego pakietu. U mnie służy jako lista “rzeczy do zrobienia na zaś”.

Metoda 3: Panuj nad swoim czasem pracy

Czas to pieniądz – to powiedzenie zna każdy z nas. Warto obserwować, na co dokładnie go przeznaczamy. Czy aby na pewno jest to produktywna praca? Ile zajmuje Ci konkretne zadanie? Nie wiesz? To poznaj:

Toggl – narzędzie do monitorowania czasu pracy

Monitorowanie swojego czasu pracy jest bardzo ważne, gdy rozliczasz się z klientem za roboczogodzinę. Ale czy tylko w tym przypadku? Jeśli tutaj jesteś, to interesuje Cię produktywność, a realny wykaz czasu pracy nad projektem, znacząco pomoże Ci ją zwiększać. Narzędzie jest bezpłatne do 5 członków.

Technika pomodoro – pracuj w blokach czasowych

Ta podstawowa, znana technika pracy w blokach czasowych, dalej jest jedną z najskuteczniejszych sposobów na produktywność. Zakłada 25 minut efektywnej pracy i 5 minut odpoczynku. Po 4 cyklach możesz zrobić dłuższą przerwę. Żeby skorzystać z tej techniki, możesz użyć po prostu stopera, albo dedykowanej aplikacji, np. Mechaniczny Pomidor.

Metoda 4: Zadbaj… o siebie

Ten temat nie jest taki seksi. Nie pokażę tutaj żadnego narzędzia, w związku z tym część osób odpuści dalsze czytanie. Mimo to uważam, że produktywność to nie tylko aplikacje. To także to, jak czujemy się sami z sobą, czy wierzymy w swoje możliwości i czy po prostu o siebie dbamy. Jeśli się nie wysypiasz i nie odżywiasz prawidłowo, skąd masz mieć siły do pracy? Nawet najlepsze narzędzie nie pomoże Ci w byciu produktywnym, jeśli Twój organizm jest w trybie “oszczędzania energii” po nieprzespanej nocy lub niewartościowym, ciężkim posiłku.

Ze swojej strony polecam Wam medytacje. Podchodziłam do nich sceptycznie, ale była to po prostu kwestia nieodpowiednich prób. Musiałam znaleźć kogoś, kto mnie w tym poprowadzi. I teraz już znalazłam. Możesz mi wierzyć lub nie, ale jeśli nie spróbujesz sama, nie dowiesz się, jak to może zmienić Twój dzień. Na początek polecam tę: medytację na dobry dzień.

A Ty? Co myślisz? Jakie sposoby sprawdzają się u Ciebie?