Jak rozliczać faktury z Facebooka? Wliczanie w koszty, podatki i inne niezbędne formalności

Zobacz video

Jak zaksięgować fakturę z Facebooka? Jak wyliczyć podatek od reklamy?

Jeśli prowadzisz działania reklamowe na Facebooku, to pewnie zadajesz sobie pytanie, jak to wszystko rozliczyć, żeby spać spokojnie. Bo okazuje się, że nie jest to wcale najłatwiejsza czynność. Na początku czeka nas wypełnianie kilku papierków, wizyty w Urzędzie Skarbowym i wymienianie maili z księgową. I szczerze powiedziawszy, to ustawienia reklamy przy tych wszystkich formalnościach, wydają się być naprawdę prostą rzeczą. Dlatego przygotowałam dla Ciebie materiał, w którym pokażę Ci krok po kroku, jak przejść przez ten proces. Możesz od razu przejść do obejrzenia video lub wspomóc się tekstem.

Dlaczego od reklam na Facebooku należy opłacić podatek?

Zacznijmy od tego, że korzystanie z reklam na Facebooku to usługa. Usługa, do której powinien być naliczony podatek VAT. Jeśli jednak prowadzisz działalność, to na Tobie ciąży obowiązek jego zapłaty (w stawce, która obowiązuje w Twoim kraju, czyli 23% dla Polski). Jeśli zaznaczysz, że nie prowadzisz reklam do celów biznesowych, Facebook będzie naliczał VAT w Irlandii – Twoje reklamy będą droższe, ale będziesz działać legalnie. W innym przypadku należy zarejestrować się do VAT-UE (niezależnie od tego, czy jesteś vatowcem czy nie).

Po zarejestrowaniu będziesz mógł odprowadzać od reklam podatek VAT. Żeby jednak nie męczyć się samemu, proponuję rozwiązanie, które jest naprawdę sprytne.

Upoważnij księgową do podpisywania deklaracji (pełnomocnictwo)

W ten sposób unikniesz dodatkowej papierologi. Ja korzystam z natańszego pakietu w IFIRMA i moja księgowa robi to za mnie. Więc czeka Cię rozmowa z księgową, czy zgadza się składać do US deklaracje za Ciebie (a będzie je trzeba składać każdego miesiąca, jeśli reklamujesz się stale).

Dlaczego księgowa nie akceptuje faktur z Facebooka?

Te 3 problemy występują najczęściej.

1. Pobranie rozliczenia łącznego a nie pojedynczych faktur

Jeśli już jesteś dogadany z księgową, złożyłeś pełnomocnictwo, to czasami może się okazać, że nie akceptuje ona faktur z Facebooka. Przede wszystkim dlatego, że czasami FB podpowiada nam pobranie rozliczenia łącznego – wszystkich faktur za reklamy w jednym dokumencie. Niestety nie jest to uznawane jako faktura, więc należy pobrać faktury za kampanie reklamowe osobno i w takiej formie dostarczyć je księgowości.

2. Rozliczasz fakturę w złym miesiącu

Momentem, w którym należy opłacić podatek i rozliczyć fakturę to moment zakończenia usługi (wyświetlania reklam). Zapamiętaj te dwa przykłady:

    1. Jeśli datą na fakturze jest np. 2 czerwca – 20 czerwca i płatność jest w lipcu, to kwotę z tej faktury składamy w deklaracji czerwcowej i płacimy podatek za czerwiec
    2.  Jeśli data na fakturze to 20 czerwca- 4 lipca i płatność jest w lipcu, to wtedy wliczamy do lipca

3. Faktura z Facebooka bez numeru

Raz zdarzyło mi się pobrać fakturę, która rzeczywiście nie miała numeru i moja księgowa nie chciała jej zaksięgować. Pobrałam ją drugi raz (można odczekać kilka godzin) i wtedy już numer się na niej znajdował. Niezbędny numer napisany jest szarym kolorem na dole strony pod Waszym adresem.

 

faktura z facebooka bez numeru

Podatek od reklamy na FB dla nievatowca i vatowca

Kiedy kupujesz reklamy w sierpniu (i data rozpoczęcia usługi również jest w sierpniu), to we wrześniu do 25-go musisz złożyć deklarację w Urzędzie Skarbowym. Jeśli jesteś vatowcem, składasz VAT-7 (i księgujesz podatek po stronie należnego i naliczonego). Jeśli nie jesteś – VAT -9M (i wtedy też opłacasz kwotę, która wyszła w deklaracji). Za mnie robi to księgowa (dlatego warto ją upoważnić!)

Obowiązek sprawozdawczy i certyfikat rezydencji Facebooka

Co miesięczne rozliczanie mamy z głowy. Ale zostały nam jeszcze coroczne formalności.

Kiedy Facebook reklamuje się na terenie Polski, osiąga tutaj przychody. I w świetle przepisów powinniśmy zapłacić podatek dochodowy. Na szczęście bronią nas inne przepisy – o podwójnym opodatkowaniu. Jeśli podatek dochodowy jest pobierany w Irlandii, to w Polsce już nie musimy go płacić. Ale musimy udowodnić, że tak jest – do tego służy nam Certyfikat rezydencji Facebooka. I dla formalności, żeby nie było za łatwo, raz w roku, do końca marca należy wysłać deklarację IFT-2R do US i Facebooka.

To tyle. Pamiętaj proszę, że nie jestem księgową ani prawnikiem i cały proces opisałam ze swojego punktu widzenia – osoby, której to dotyczy. Dlatego jeśli potrzebujesz pomocy w wypełnieniu dokumentów lub masz dodatkowe pytania prawne – najlepiej udaj się do swojego specjalisty.

Ze swojej strony polecam pobrać omawianą prezentację, ponieważ tam znajdziecie linki do wszystkich niezbędnych dokumentów.

Dalej jest to dla Ciebie niezrozumiałe?

To nic takiego, każdy przez to przechodził. Obejrzyj film (na początku tego wpisu). Czasami lepiej jest coś usłyszeć niż przeczytać 🙂