Projekt strony internetowej – dlaczego warto i jak go wykonać

Czy warto tworzyć prototyp swojej strony internetowej? Po co marnować czas? Nie lepiej oddać temat w zaufane ręce? Być może takie myśli pojawiają Ci się w głowie, bo myślisz, że projektowanie strony jest trudne, czasochłonne i na pewno nie dla Ciebie… Nic bardziej mylnego!

Po co właściwie tworzymy prototyp strony internetowej?

Ok, przyznam Ci się do czegoś. Kiedy tworzyłam swoją stronę, nie przygotowywałam wcześniej jej prototypu. Po części czuję się rozgrzeszona, bo ja sama ją wykonywałam. Wiedziałam więc mniej więcej, co chcę uzyskać. No właśnie – „mniej więcej”, bo jak się później okazało, wielokrotnie ją zmieniałam i dalej zmieniam. Możliwe, że rozpoczęcie od projektu zaoszczędziłoby mi sporo czasu.

Widziałam też strony, które były tworzone zupełnie bez pomysłu. Lub… lepiej powiedzieć – bez jednego, głównego, przemyślanego strategicznie konceptu. Bo każdy miał do dodania swoje dwa grosze, a sama strona przerabiana była kilkukrotnie. Ostatecznie skończyło się na tym, że osoba wykonująca stronę, zbuntowała się i po kolejnych wymaganych poprawkach, rzuciła to wszystko w cholerę.

Dlatego jeśli dopiero myślisz, o stworzeniu swojej strony, zacznij od projektu! To zaoszczędzi czas Twój i Twojego zleceniobiorcy. Będziesz miała pewność, że się dobrze rozumiecie i efekt finalny spełni Twoje oczekiwania.

Gdzie stworzyć projekt strony – na kartce, w Wordzie czy w dedykowanym narzędziu?

Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Jeśli najlepiej kreśli Ci się plany na kartce – zrób to na kartce. Jeśli lubisz dedykowane narzędzia, śmiało możesz ich użyć.

Pamiętaj jednak o kilku wymaganiach:

  1. Projektowanie strony nie powinno zająć Ci dużo czasu. Być może na tym etapie będzie konieczne dokonanie zmian. Im więcej pracy włożysz w „dopieszczanie” projektu, by przypominał efekt końcowy, tym będziesz więcej czasu marnować na przeróbki. I nie będziesz tego robić z przyjemnością – skoro się tak napracowałaś nad pierwszą wersją – a nie o to tutaj chodzi.
  2. Projekt powinien być zrozumiały dla Ciebie i dla osoby, która stworzy Ci stronę. Po to go tworzymy, żeby było nam łatwiej zobrazować wizje, które mamy w głowie.
  3. Ułatwiaj sobie życie. Być może stworzenie prototypu w gotowym narzędziu, będzie dla Ciebie przyjemniejsze, bo większość elementów jest już gotowych i w kilka sekund mogą pojawić się w Twoim projekcie.

Darmowe narzędzie do mapowania strony

Przechodzimy do części, którą najbardziej lubię! Jakie narzędzie polecam? Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, ale to, które warto wybrać, zależy od Twoich wymagań. Jeśli chcesz stworzyć projekt tylko na swoje potrzeby, nie potrzebujesz wielu zaawansowanych funkcji, a raczej prostoty i przejrzystości, to sprawdź – my.mockup.com

W wersji bezpłatnej możesz użyć do 200 elementów. Myślę, że to w zupełności wystarczy. Jak posługiwać się tymi elementami, pokazuję w filmie u góry tego wpisu.

Programista Cię pokocha!

Jeśli nie tworzysz prototypu na własny użytek, a chcesz go dostarczyć programiście lub innej osobie, która stworzy Twoją stronę, to uwierz mi… pokocha Cię za to! Każdy życzyłby sobie takich klientów, którzy wiedzą czego chcą i potrafią to zobrazować (w dosłownym tego słowa znaczeniu!).